ZHUAN FALUN

 

Duke Kthyer Rrotėn e Ligjit

 

(versioni shqip)

 

 
LI HONGZHI

 

Version Interneti

 

Edicioni i Parė i Pėrkthimit (Prill 2004)

 

 

PĖRMBAJTJA

LUNYULEKSIONI I PARĖ
Duke Udhėhequr me Vėrtetėsi Njerėzit Drejt Niveleve mė tė Larta
Nivele tė Ndryshme Kanė Ligj tė Ndryshėm
Zhen-Shan-Ren ėshtė Kriteri i Vetėm pėr tė Dalluar Njerėzit e Mirė nga Njerėzit e Kėqinj
Qigong Ėshtė Kulturė Parahistorike
Qigong Ėshtė Praktikė Kultivuese
Pse nuk Rritet Gongu Juaj nga Praktika?
Karakteristikat e Falun Dafės


LEKSIONI I DYTĖ
Ēėshtja e Syrit Qiellor
Aftėsia Supernormale e Shikimit nė Distancė
Aftėsia Supernormale e Parashikimit tė Fatit
Kalimi Pėrtej Pesė Elementeve dhe Tre Hapėsirave
Ēėshtja e Dėshirės pėr tė Pėrfituar


LEKSIONI I TRETĖ
Unė i Trajtoj Gjithė Praktikuesit si Dishepujt e Mi
Qigongu i Shkollės sė Buddhės dhe Buddhizmi
Praktikim i njė Mėnyre tė Vetme Kultivimi
Aftėsitė Supernormale dhe Fuqija Gongut
Kultivimi i Anasjelltė dhe Marrja Hua e Gongut
Zotėrimi nga Shpirtrat apo Kafshėt
Gjuha Kozmike
Ēfarė i Jep Mėsuesi Praktikuesve?
Fusha Energjisė
Si Duhet ta Pėrhapin Praktikėn Praktikuesit e Falun Dafės


LEKSIONI I KATĖRT
Humbja dhe Fitimi
Transformimi i Karmės
Pėrmirėsimi i Karakterit
Guanding
Vendosja e Kalimit tė Fshehtė


LEKSIONI I PESTĖ
Emblema e Falunit
Shkolla Qimen
Tė Praktikosh njė Praktikė tė Ligė
Kultivimi i Dyfishtė Mashkull–Femėr
Kultivimi i Mėndjes dhe i Trupit
Fashen
Ceremonia e Bekimit
Disiplina e Magjisė


LEKSIONI I GJASHTĖ
Marrosja nga Kultivimi
Ndėrhyrja Demonike nė Kultivim
Ndėrhyrja Demonike nga Vetė Mėndja e Njeriut
Ndėrgjegja Kryesore Duhet tė Mbizotėrojė
Mėndja Juaj Duhet tė Jetė e Pastėr
Qigongu i Arteve Marciale
Mentaliteti pėr t’u Dukur


LEKSIONI I SHTATĖ
Ēėshtja e Vrasjes
Ēėshtja e Ngrėnies sė Mishit
Zilia
Ēėshtja e Trajtimit tė Sėmundjeve
Trajtimi nė Spital dhe Trajtimi i Qigongut


LEKSIONI I TETĖ
Vjedhja e Qi-sė
Mbledhja e Qi-sė
Kush Praktikon Kultivim do tė Marrė Gong
Qarku Qiellor
Vesi i Zellit tė Tepruar
Kultivimi i tė Folurit


LEKSIONI I NĖNTĖ
Qigongu dhe Ushtrimet Fizike
Mendimet
Njė Mėndje e Kthjellėt dhe e Pastėr
Cilėsia e Lindur
Ndriēimi dhe Lartėsimi Shpirtėror
Njerėzit me Cilėsi tė Lindur tė Madhe
Pėrmbjedhje e Termave